مقالات

 LED مخفف واژه LIGHT EMMITED DIODE به معنای دیود ساطع كننده نور است. دیودهای ساطع كننده نور در واقع جزو خانواده‌ دیودها هستند كه دیودها نیز زیرگروه نیمه هادیها به شمار میآیند . خاصیتی كه  LED‌ها را از سایر نیمه هادی‌ها متمایز میسازد این است كه با گذر جریان از آن‌ها، مقداری انرژی به صورت نور از آنان ساتع می‌شود.

 

LED

شکل: LED

زمانی كه برای اولین بار نور بسیار كمی حین عبور جریان از این گونه دیودها مشاهده گردید، هیچکس تصور نمی كرد كه این نور به ظاهر ناچیز، آینده روشنایی را متحول خواهدساخت ولی با گذشت زمان و ابداع روش‌هایی به منظور  افزایش میزان نور تولیدی توسط LEDها، نظر بسیاری از كارشناسان به آن‌ها جلب شد و در سال ۲۰۰۳ اعلام شد كه تا سال ۲۰۱۰ به بازده نوری برابر ۱۲۰ لومن بر وات برای LED دست خواهیم یافت و این درحالیست كه در اواسط سال ۲۰۰۴ میلادی شرکت OSRAM اعلام نمود که به بازده ۱۰۸ لومن بر وات دست یافته است و در سال ۲۰۰۵ شركت CREE اعلام كرد كه به بازده ۱۳۱ لومن بر وات دست یافته است و هم اکنون LED هایی با بازده ۸۰ لومن بر وات در مقیاس تجاری تولید می‌شوند. پس مشاهده می‌كنیم كه رشد LED ها در حدی بوده كه حتی خوشبین‌ترین افراد نسبت به آینده را نیز غافلگیر نموده است.

مزایای استفاده از لامپ‌های LED چیست؟

در واقع هدف اصلی ما از این بحث پاسخ به این سئوال است كه استفاده از لامپ‌های LED نسبت به سایر لامپ‌های موجود در بازار ، چه مزایایی در بر دارد؟
تعدادی از مزیت‌های عمده لامپ‌های LED نسبت به سایر لامپ‌ها بشرح ذیل ارائه می‌گردد:

  1. بازده
  2. قابلیت اطمینان بالا
  3. عمر مفید بالا
  4. عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز

منبع: wikipedia